Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-04-12. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
klauszemanskýpříd.
Nikdo z nich zatím nedokázal vyjít vstříc poptávce po politicích, kteří by občany zaujali promyšlenými, nejalovými programy, jež by vyplnily rychle se šířící klauszemanskou prázdnotu.Mladá fronta Dnes
1998
klauszemanskýpříd.
V chystaném souboru opatření, jak vylepšit klauszemanskou smlouvu pro oči veřejnosti, stojí za větší pozornost snad jediný moment. Úmysl premiéra vtáhnout do nejméně oblíbené polistopadové vlády jednoho z nejpopulárnějších politiků země - Stanislava Grosse.Mladá fronta Dnes
2000
klauszemanskýpříd.
Kdo by se mohl divit, že klauszemanská propaganda útočí na autory ostrého pamfletu Děkujeme, odejděte!? Vždyť odrostlí studentští vůdci vyzvali k odstoupení premiéra a šéfa sněmovny, kteří osudově provázali své politické životy právě proto, aby vydrželi u kormidla státu. Co je však zvláštní, když i glosátoři nespojení s toleranční smlouvou…Mladá fronta Dnes
1999
klauszemanskýpříd.
…navrhoval Senát, jde nejen o rozbití pracně dosažené mocenské rovnováhy. Je to útok na politickou neutralitu vrcholné části soudní moci. Funkce nejvyššího soudce se stane předmětem stranických obchodů a vyjednávání. Což může vést k tomu, že kandidáti se budou senátorům předem zavazovat sliby a službami. Všechno toto platí i pro klauszemanský plán, aby členy bankovní rady navrhovali politici z vlády, Poslanecké sněmovny a Senátu. Emisní banka by se mohla dostat (zejména v případě odkladu našeho vstupu do evropského měnového systému) pod diktát centrální státní moci…Mladá fronta Dnes
1999
klauszemanskýpříd.
Zřejmě příliš málo členů lidové strany si uvědomuje, že současná mizerie jim hází úplně jinou rukavici. Je to výzva k vytvoření silné opoziční aliance KDU-ČSL/US, jež by před příštími volbami nabídla občanům politika schopného zvládnout premiérskou funkci. Teprve ten by měl šanci přesvědčit veřejnost, že je v jejím zájmu posílit…Mladá fronta Dnes
1999

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   09 04 2024