Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
neklausovskypřísl.
…nejvíc připomíná programové prohlášení velké koalice, v níž je ovšem strana, která volby vyhrála, podřízena té, jež skončila druhá. Občanští demokraté jsou prostě silnější, Klaus je schopnější stratég, který prohru proměnil ve výhodu a diktuje si podmínky. Svůj cíl popisuje následovně: "zabránit posunu naší země směrem doleva", ale zdá se neklausovsky skromný. Podle zveřejněných dohod mají totiž sociální demokraté plnit program, za který by se nemusela stydět ani pravicová koalice. Má dva hlavní body: dokončení privatizace a vyšší rychlost na naší cestě do Evropské unie…Respekt
2000
neklausovskypřísl.
…si V .K. zřejmě odbyl v televizní debatě s Vladimírem Špidlou, kde mu pozdější premiér dával tvrdě najevo, že s ním do koalice v žádném případě nepůjde. Starý bojovník a přívrženec konkurenční demokracie Klaus se zmohl jen na slova o odpovědnosti po volbách a v tu chvíli působil velmi, velmi neklausovskyReflex
2003
neklausovskypřísl.
…jasný případ, ale Kohl hovořil vlídně i o španělském premiérovi Felipe Gonzálezovi a expředsedovi Evropského parlamentu za SPD Klausi Hänschovi. Vzhledem ke svému procítěnému evropanství uvítal kancléř loni na summitech EU v Nizozemsku labouristu Tonyho Blaira jako navráceného syna, neboť se na rozdíl od britských konzervativců začal chovat k EU neklausovsky - přejícně, byť ne podbízivě. Kohl je poslední z poválečných mohykánů, kteří tomuhle rozuměli. Přijde-li po něm v Bonnu k moci Gerhard Schröder, ale i Kohlovi straničtí kolegové Volker Rühe nebo Wolfgang Schäuble, bude už vše jinak…Hospodářské noviny
1998

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   27 02 2024