Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
odklausovánípodst. s.
Ale již se nepozastavuje nad tím, kdo, která vláda a který ministerský předseda, za tento děsivý stav může. Výraz pana expremiéra o potřebě tuto společnost "odbaštovat" a "odgrégrovat" bych si dovolil pozměnit. "Odklausování" společnosti je ten správný výraz…Mladá fronta Dnes
1999
odklausovánípodst. s.
Stojí za to připomenout tvrzení jednoho z významných činitelů ODS. Podle něho Klaus před volbami oznámil svůj konec ve vedení ODS jen proto, že ho žádný stranický region nechtěl navrhnout! … Zastánci odklausování ODS tvrdí, že přijdou noví vyzyvatelé. Jenže není už skoro kde brát, jestliže Tošenovský byl nejodvážnějším z nich…Právo
2002
odklausovánípodst. s.
…jen pražský lídr komunálních voleb Pavel Bém. Je to sice Klausův oblíbenec, ale každé politické přátelství má své hranice. Klaus Béma nikdy mezi favority nezařadil a navíc možného budoucího primátora metropole hodil přes palubu i jeho nejbližší spolupracovník Zahradil, když mu doporučil starat se o souboj na pražské radnici. Zastánci odklausování ODS tvrdí, že přijdou noví vyzyvatelé. Jenže není už skoro kde brát, jestliže Tošenovský byl nejodvážnějším z nich…Právo
2002
odklausovánípodst. s.
…neologismu do češtiny. Jestli je třeba dnešní vládu "odbaštovat", neumím posoudit. Klaus by měl ve vtipkování určitě pokračovat. Jistě přijde na to, že bezpečnostní politiku v české zemi bylo třeba konečně "odrumlovat". Přestupovou morálku českých politiků pak bude užitečné "odpilipovat". Privatizaci zbytků státního majetku "odmackovat". Horší to už bude s "odklausováním" české ekonomiky; tady podle mne Pegasovi, na němž se vznáší pan předseda, zplihnou křídla…Právo
1999
odklausovánípodst. s.
…že před nimi stojí jiný Klaus. Namísto člověka šířícího léta sebevědomí spíše muž, který sám potřebuje nabít energií, a navíc místy působící lítostivě, což byla dosud jeho neznámá poloha. Další impuls ke drolení do té doby nezpochybnitelné autority přišel po vítězných senátních a komunálních volbách, které většina v ODS přičítala "odklausování" volební kampaně. Snad ještě větší odpor vzbuzovalo Klausovo okolí reprezentované poradci Jaklem, Matoušem a zpovzdáli i Kovarčíkem, o nichž se střední stranické vrstvy domnívaly, že mají na Klause špatný vliv, izolují ho a rasputinovsky řídí ODS…Reflex
2003

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023