Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
odklausovatslov. dok.
Odbaštovat, odgrégrovat? Především odklausovatMladá fronta Dnes
1999
odklausovatslov. dok.
Odklausováno # Odlesk vysoké politiky v malé míře přece jen výsledky voleb ovlivnil. Na vládní politiku nejvíce doplatily KDU-ČSL a US-DEU, které někdy poměrně drasticky vyklízely ve městech své pozice. U sociální demokracie byl tento posun o něco mírnější. Na výsledek ODS měl zase velký vliv ráz volební kampaně, která…Reflex
2002
odklausovatslov. dok.
…o Unii důležitá jediná věc - mít zdravé veřejné finance. To je důležitější než mediálně šermovat s eurem nebo s členstvím v bankovní unii," namítá expert ANO na zahraniční politiku Martin Stropnický. Podle něj je nicméně jasné, že se koalice hlásí k těsnější spolupráci s EU. "Debatu o Unii je třeba odklausovat. A přijetí eura nebude trvat dlouhé roky, pokud to budu ovlivňovat já," dodává. Nejasné, nijak nezavazující formulace vysvětluje tím, že se do koaliční smlouvy nedá napsat všechno. Jenže pohled dovnitř dokumentu ukazuje, že pro detaily místo bylo, evidentně v momentě, kdy to autoři považovali za důležité. Můžeme si tak poměrně…Respekt
2013

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   07 12 2023