Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
poklausovskýpříd.
Téměř 15 procent preferencí KDU-ČSL napovídá, že potlačením konfesijního nátěru strany a v neposlední řadě díky politickému nadání Josefa Luxe se z lidovců stává široce přijatelná a stále vlivnější politická síla. Začíná-li Lux nebojácně hovořit o "poklausovské době", může si být téměř jist, že KDU-ČSL a on osobně se v ní neztratí…Týden
1997
poklausovskýpříd.
Bývalá mluvčí ODS patří v této straně k lidem, kterým se v poklausovské době přičítá velká budoucnost…Reflex
1997
poklausovskýpříd.
Víc si lidé z branže slibují od návštěvy poslankyně Jany Petrové-Marcové. Bývalá mluvčí ODS patří v této straně k lidem, kterým se v poklausovské době přičítá velká budoucnost…Reflex
1997
poklausovskýpříd.
Byl-li 13. kongres ODS především loučením s Václavem Klausem coby předsedou, pak mu - kromě řady díků za zásluhy za vybudování strany, jmenování čestným předsedou a jasné podpory jeho prezidentské kandidatury - nepřinesl mnoho radosti. Jeho kamenná tvář při vyhlašování výsledků voleb nového, "poklausovského" vedení byla výmluvná. Delegáti nezvolili předsedou nikoho z jím označovaných vhodných lidí. Naopak, Mirek Topolánek je vnímán jako regionální politik, navíc je senátor - tedy dvojnásobně mimo "hlavní proud". Ani on ani Klaus neskrývají vzájemné neshody. Jen málokdo z delegátů se v rozsáhlé diskusi přihlásil k důrazu a důležitosti, jež přikládá…Hospodářské noviny
2002
poklausovskýpříd.
V té chvíli se opět projevil zvláštní fenomén Lucie Bílé, která si dovolila věc dosud neznámou: postavila se proti rozhodnutí "novinářského parlamentu", který se usnesl, že uplynulá léta byla jedna velká chyba a začíná doba poklausovskáReflex
1999
poklausovskýpříd.
…v živou postavu # Kdo si počká (a přitom neusne), ten se dočká. Stačilo pár měsíců, a občanští demokraté se proměnili ze smutných poražených v dvojnásobně rozjařené vítěze. Kouzlo? Usilovná mravenčí práce? Ani jedno. ODS záměrně mění dlouholetou vnější tvář. Z kamenné zakyslé busty se stává živou postavou. Vstupuje do nových, poklausovských časů a změnu patřičně prodává. Pomohl jí i katastrofální rozval neodéesovské pravice, zejména Unie svobody a nebožky ODA. Jen hluchý a slepý by tak jedinečnou příležitost nevyužil…Mladá fronta Dnes
2002
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   23 03 2023