Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-22. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
po klausovskupřísl.
Vzpomínám se i na Koukalův jiskřivý nástup do politiky. Jeho dnešní slovní i činné projevy zato působí setrvačně a někdy i nadutě. Jeho strana to buď může vzít na vědomí a snažit se to nějak napravit, nebo nad tím vyslovit údiv, vyčíst to voličům a Rumla po klausovsku ťafnout…Reflex
1998
po klausovskupřísl.
Já už bych olympijské hry jako politický nástroj nepoužíval. Dal bych přednost spíše přímému tlaku. Nejprve to byl Tibet v Číně a teď na nedemokratičnost Ruska upozornil vpád do Gruzie. Evropská unie k tomu musí říct nějaké jednotné stanovisko. Je to velmoc, a přitom se v podstatě projevuje "po klausovsku". Každý stát má vlastní postoj a výsledkem je, že Evropa v celosvětovém kontextu nehraje žádnou roli…Reflex
2008
po klausovskupřísl.
…parku jsou okřídlené - a dlouho trvalo, než získali zpět starou klientelu a nové zájemce. Nástup zájmu o menší pivovary je nicméně zastihl připravené. Sortiment pivovaru je stylově strohý: s nadsázkou lze říci, že kdyby v Poličce zničehonic začali vařit třeba Oatmeal Stout nebo American Pale Ale, asi by jejich příznivci po klausovsku povytáhli obočí. Za jejich ležáky Otakar a Záviš - zejména v nefiltrované verzi - jsou však ochotni bít se do hrdel a statků a stavět je na špičku českého pivovarnictví…IN magazín
2013
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024