Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-06-14. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
SuperKlauspodst. m.
Václav Klaus je intelektuálně zvláštní tvor. Miluje originalitu a je často originální. Jenže jako by byl rozdvojen: když Klaus řekne něco úchvatného, SuperKlaus řekne ještě něco úchvatnějšího. Což už bohužel často bývá - jak to říci a neurazit hlavu státu - věc přinejmenším "meritorně arbitrární". … Přít se o zeměpisná a historická fakta nemá smyslu - stačí totiž poukázat na to, že SuperKlaus, když chce opravdu zaujmout, mluví proti Klausovi. Co totiž vždycky a důsledně tvrdil Klaus…Mladá fronta Dnes
2008
viceklauspodst. m.
…nemají. A i nepříliš dávno o DEU nahuštěná US bude ráda, nepraskne-li jako kazový balónek. Hana Marvanová, která chvílemi zněla jako ozvěna Žantovského odvetných slov o "nedůvěryhodném" lidovci Miroslavu Kalouskovi (dávné tendry na ministerstvu obrany) se bude muset v partaji střetnout s prolidoveckou skupinou rovněž "nedůvěryhodného" Ivana Pilipa (dávný "viceklaus" v partaji zesnulých sponzorů). A všichni zúčastnění toho tyátru z celé čtyřkoalice pak s rostoucí vlastní nedůvěryhodností v očích voličů, do jejichž předvolebního přemítání jistě vstoupí posupný smích stran opoziční smlouvy…Právo
2002
zaklausovat seslov. dok.
Te Deum běží naplno už pátým dnem: rozeznívá internetové magazíny Klausových skalních příznivců. Jeho odpůrci zase veřejně stavějí na odiv trpké zklamání, někdy až na hranici fyzického utrpení. # Hrad se zaklausuje, radují se fanoušciMladá fronta Dnes
2003
zaklausovat seslov. dok.
Dosavadní ateisté minulý pátek večer uvěřili. "Bůh vám žehnej, pane profesore!" stálo od víkendu v záhlaví internetové stránky serveru Fragmenty. Americký prezident George Bush by se asi divil, kdyby zjistil, že se vydavatel Fragmentů Jiří Pancíř svým blahopřáním připojuje k jeho tradiční gratulaci "Bůh žehnej Vám i Vašemu úsilí ve…Mladá fronta Dnes
2003
zemanovsko-klausovskýpříd.
Jen málokdo ze sociální demokracie a občanských demokratů by přivítal dvoubarevnou zemanovsko-klausovskou vládu…Slovo
1999
zemanovsko-klausovskýpříd.
…rétor," soudí. K výměně by podle něj ale muselo dojít ještě před prázdninami, než se lidé rozjedou na dovolené. Šéf Sobotkových poradců, expremiér Vladimír Špidla nabádá stranu ke klidu a připomíná, že pár měsíců před volbami na jaře 2002 měla strana jen 14 procent a nakonec vyhrála. Jenže na sklonku zemanovsko-klausovského období opoziční smlouvy skýtal věcný a slušňácký šéf ČSSD naději na změnu stylu a nápravu pokřivených poměrů. Nic takového Sobotka nenabízí a také to od něj nikdo nečeká…Hospodářské noviny
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024