Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-06-14. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
nečasovecpodst. m.
Pokud se Nečas stane premiérem, to bude nečasovců, jako bylo topolánkovců a předtím klausovců… Omlouvám se, ani Václav Klaus neví všechno.Právo
2010
nečasovecpodst. m.
Kdo se před čtyřmi lety divil, jak může mít levice stejně křesel jako "nelevice", když má výrazně méně hlasů, letos může zažít opravdový šok. … Není ale samozřejmě na druhou stranu pravda, že by "nelevice" nemohla získat ve sněmovně většinu, pokud ODS nepředstihne sociální demokraty v počtu hlasů. Například poslední,…Reflex
2010
nečasovecpodst. m.
ODS, řekněme, ztratila vliv ve velkých městech. Zcela konkrétní lidé přicházejí o moc a o práci. I když věřím v očistu modrých, s klidem napíšu, že strana přichází i o potenciální šedé zdroje financování. Čekají ji skandály, kostlivci vylezou ze skříně, až se v aktech na radnicích bude hrabat někdo…Mladá fronta Dnes
2010
nečasovecpodst. m.
Jedni říkají: Petr Nečas předvedl nechutný a nedůstojný útok na Petra Tluchoře. Ti druzí oponují: Petr Nečas se konečně "pochlapil" a ukázal se jako tvrdý a rázný předseda. Včerejší jednání poslaneckého klubu ODS, na kterém se volil předseda klubu, má dvě interpretace. A jisté je tak jen jedno - že…Mladá fronta Dnes
2011
nečasovecpodst. m.
Když ODS teče do bot, vždy hrozí návratem komunistů k moci. Teď zase. Kdo pléduje za předčasné volby, kdo kritizuje vládu Petra Nečase, ten prý nahání preference ČSSD a dělá prostor pro návrat komunistů. Pěkná blbost. Novinářům nečasovci také vyčítají, že nejsou spravedliví. Donedávna podle nich "mediální mainstream" prosazoval vytěsnění…Týden
2012
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024