Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
anorektikpodst. m.
…Řada pacientů, či převážně pacientek, začíná jako anorektici. Dostanou se na velmi krizovou váhu, pak se začnou zlepšovat, ať už s lékařskou pomocí, nebo svépomocí, a většinou skončí jako bulimičky…Magazín Slovo
1998
anorektikpodst. m.
…nerozuměli, a Angelinina svatba s Billym Bobem tomu nijak nepřidala. Jon se teď o svou dceru hodně bojí, protože v roli skáče, střílí, spouští kaňonem a jezdí na motorce… Na nic nechce dubléra! Nikdo neví, jakou měl Billy Bob vlastně chorobu. Říká se, že je jedním z prvních mužů-mentálních anorektiků mezi hollywoodskými herci. Při výšce 188 cm váží jen 68 kilo a potíže s příjmem potravy měl už před 2 lety…Story
2001
anorektikpodst. m.
…si mohou dopřát až jeden list hlávkového salátu. Porušíš-li pravidlo - modelkou nebudeš. Mentální anorektičky jsou popisovány v Anglii už v 16. století, přesto v posledních padesáti letech se počet nemocných zvýšil. Současná společnost se stále více zaměřuje na výkon, prestiž, aktivitu, sebeovládání - přesně tyhle rysy odpovídají také rysům mentálních anorektiků - ovládat se a nejíst, vypadat dobře podle "časopisu" a být "in…Vlasta
2000

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   09 04 2024