Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
bigorexiepodst. ž.
Američtí psychiatři objevili novou nemoc - nazvali ji bigorexie. Bigorektici jsou muži, kteří propadli opačné posedlosti než jejich anorektické protějšky. Zatímco dívky trpící anorexií jsou přesvědčeny, že jejich tělo není dostatečně hubené, bigorektičtí muži věří, že jejich tělesné schránky, a především svaly jsou nedostatečně vyvinuté až podvyživené. A stejně jako u anorektiček snaha o změnu podstatně mění jejich způsob…Pátek Lidových novin
2001
bigorexiepodst. ž.
…trpící anorexií jsou přesvědčeny, že jejich tělo není dostatečně hubené, bigorektičtí muži věří, že jejich tělesné schránky, a především svaly jsou nedostatečně vyvinuté až podvyživené. A stejně jako u anorektiček snaha o změnu podstatně mění jejich způsob života - postupně se z nich stávají otroci vlastní fobie balancující na hranici svéprávnosti. Bigorexie přitom není žádná vzácná nemoc. Sklony propadnout jí má údajně každý druhý muž. Tým psychiatrů pod vedením profesora Harvardské univerzity Harrisona Popa zjistil, že polovina amerických mužů není spokojena se svým zevnějškem (v roce 1972 to byla pouze jedna šestina), že větší hrudník si přeje 38 procent Američanů, ale překvapivě…Pátek Lidových novin
2001
bigorexiepodst. ž.
…před lékaři, kteří chtěli získat míry jejich těla. Obětují vztahy a zaměstnání jen proto, aby mohli trávit celý den v tělocvičně. Jen za rok 1999 zaplatili Američané za klubové členství v posilovnách a fitcentrech dvě miliardy dolarů. Další dvě miliardy utratili za nejrůznější náčiní pro domácí trénink. Na to, že bigorexie začíná řádit i v Česku, sází zřejmě inzerát, který na jedné internetové stránce nabízí prodej anabolik "na dobírku" a potenciálním zákazníkům pokládá sugestivní otázku: "Chcete zvýšit svoji hmotnost, sílu, no prostě být největší ze všech…Pátek Lidových novin
2001
bigorexiepodst. ž.
Bigorexie: Lidé tělem i duší propadnou fyzickému cvičení spojenému s konzumací různých doplňků. Tráví volný čas v posilovnách, cvičí na strojích a živí se naprosto nevhodnou stravou spojenou s energetickými nápoji a někdy i steroidy. "Častěji touto poruchou trpí muži než ženy," konstatuje Kristina Čadeni ze sdružení Anabell…Týden
2011
bigorexiepodst. ž.
…syrové stravy), makrobiotiky a všelijakých exotických diet. Ortorektici jsou zdravým stravováním přímo posedlí, trpí pocity viny při porušení svých stravovacích zásad a často si tímto způsobem řeší nějaké osobní problémy. Bigorexie je určitou formou strachu ze špatného vzezření (ochablosti, tučnosti, nevypracovanosti těla) - dysmorfofobie. Také se někdy označuje jako Adonisův komplex. Bigorexií trpí převážně muži, kteří pak tráví celé dny v posilovnách, ládují se nejrůznějšími doplňky stravy a "bobulemi" včetně steroidů. Mohutná svalovina jim přetěžuje kosti a klouby, excesívní cvičení ničí pohybový aparát…Reflex
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024