Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
pregorexiepodst. ž.
Některé ženy vypadají pár týdnů po porodu lépe než předtím. Někdy jsou to dobré geny, někdy je to pregorexie. Název "nové" poruše příjmu potravy vymysleli britští odborníci. Právě ve Velké Británii trpí touto nemocí podle některých odhadů jedna budoucí matka z dvaceti. Nastávající rodičky v obavách, že během těhotenství přiberou, přehnaně cvičí nebo drží přísné diety a často na nich není ani poznat, že jsou v jiném stavu. Končí…Týden
2008
stresorexiepodst. ž.
Odborníci varují: ambiciózní sebevědomé ženy mezi 20. až 45. rokem, které příliš pracují, se mohou stát obětí nové poruchy příjmu potravy, tzv. stresorexie. Tak se nazývá stav, kdy postižené kvůli stresu a nedostatku času ztrácejí chuť k jídlu a drasticky hubnou. Začíná to jedním vynechaným obědem a končí třeba kolapsem. Britská bankovní úřednice Emma Moore (24) v důsledku stresorexie zhubla z 57 na pouhých 32 kg a kvůli srdečnímu záchvatu musela být odvezena…Aha!
2008
tanorexiepodst. ž.
"Velikost ňader není rozhodující a jejich preference je vždycky individuální. Důležitější než jejich velikost je tvar a pevnost. Obojí totiž souvisí s věkem, případně s tím, že žena ještě nerodila a nekojila," říká Petr Weiss. Podobně drasticky jako větších ňader se v některých případech dožadujeme i opálené kůže. V soláriích…Juicy
2008
tanorexiepodst. ž.
Znám lidi, kteří mají na opalování závislost. Vyloženě trpí, když nemůžou na slunce. | To je psychická porucha zvaná tanorexie, kdy je pacient závislý na zhnědnutí. Když vybledne, je nešťastný. A když nechodí na slunce, musí aspoň do solária, protože si připadá bílý, ošklivý, neatraktivní. Týká se to mnoha žen, které se pohybují v mediálním byznysu: Mají strach, že na obrazovce, na fotkách nebudou vypadat dost pěkně, když nebudou hnědé…Pátek Lidových novin
2012
tanorexiepodst. ž.
Je to zvláštní paradox. Žena posedlá svým vzhledem určitě netouží po vrásčité a vyschlé pokožce připomínající pergamen. A přece si o takovou koledují všechny, které postihla tanorexie neboli závislost na opálené pokožce. Psychologové popsali, že nejčastěji tato fobie postihuje modelky a kulturistky. Prostě se vám v hlavě usídlí myšlenka, že váš vzhled není v pořádku. V případě tanorexie je problémem moc světlá kůže. A tak jste v zimě několikrát týdně na soláriu, aby pokožka nebyla bledá. V…Ona Dnes
2015
vigorexiepodst. ž.
…italské studie dokonce muži mezi ortoretiky převažují. Údajně proto, že se cítí nejistí z nových nároků, které na ně klade vládnoucí kult těla, jenž byl dosud doménou žen. Faktem je, že našinci se zatím spíš než ke zdravé výživě upínají k výrobě svalů. Což se v případě závislosti označuje jako vigorexie. Případně k workoholismu, který až na objekt závislosti vykazuje podobné rysy jako ortorexie. Typicky české opovrhování těmi, kteří mají svého psychoterapeuta, pak touhle optikou působí poněkud zcestně. Zvládnout strach je evidentně na pořadu dne…Pátek Lidových novin
2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024