Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
schwarzenbergovecpodst. m.
Před volbami v roce 2010 to byl geniální tah. Tehdy nová TOP 09 plná "provařených" tváří vytvořila hnutí s populárními starosty malých obcí. Topka dodala program, Starostové a nezávislí neokoukané osobnosti. A ve volbách zaznamenali velký úspěch. Nyní, po třech letech spolupráce hrozí, že se strany rozejdou. … Ani v…Mladá fronta Dnes
2012
schwarzenbergovecpodst. m.
Na Západě je zvykem, že názvy podobných uskupení se odvozují z ideového profilu. V Česku máme Zemanovce, teď budeme mít i "Schwarzenbergovce"? Nevytváří se tím spíš fanklub než politické uskupení? Každý fanklub navíc mívá jeden problém - osloví vždy jen skalní příznivce. | Já bych to řekl obráceně. Ten fanklub…Respekt
2013
schwarzenbergovecpodst. m.
Následně jsme byli svědky znovuoživení střetů z dob prezidentské volby. Schwarzenbergův svět nás přesvědčoval, že Zeman je nemožný alkoholik a svou funkci naprosto nezvládá. Namísto toho Zemanova voličská skupina kontrovala, že Schwarzenberg začíná mít potíže s elementárním zvládáním ministerské funkce. Bojištěm této války se z velké části stal Facebook, kde…Reflex
2013
schwarzenbergovecpodst. m.
Není rozdělení na zemanovský a schwarzenbergovský tábor překonané? Když si analyzujeme Babišovy celostátní volební výsledky, vidíme, že ANO sbírá hlasy jak v tradičních baštách zemanovců, tak schwarzenbergovců. To ovšem z logiky politiky nemůže vydržet dlouho, protože nelze vládnout a souběžně reprezentovat zájmy zcela protichůdných skupin občanů. Babišova volební koalice, jež…Reflex
2015

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024