HeslopostschwarzenbergovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslí(TOP 09) v době postschwarzenbergovské bude jen volbou negativní
TitulekTOP 09 jako negativní volbaRubrikaNázory
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMiroslav Kalousek dělá, co může, aby minimalizoval škody spojené s odcházením Karla Schwarzenberga, leč je to možná úkol mimo jeho možnosti. Schwarzenberg je pro TOP 09 substanciální osobou, bez něj bude podstata látky nenávratně porušena. … Bude to znít tvrdě, ale nedá se nic dělat: zatímco TOP 09 dosud byla pro množství liberálních voličů volbou pozitivní, plnou naděje a energie, v době postschwarzenbergovské bude - prozatím - jen volbou negativní. Volbou z nedostatku jiných alternativ. Podobně jako chystaná víkendová sobotní volba Miroslava Kalouska do čela strany.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum25.11.2015
Číslo Strana8Rok2015

HesloproschwarzenbergovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslívyvolat obrovskou proschwarzenbergovskou vlnu nadšení
TitulekA prezidentem bude…RubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autorakomentátor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextStručně řečeno, kandidátu Zemanovi stačí, když zůstane Fischer neutrální. To kandidát Schwarzenberg by potřeboval aktivní vyjádření, aby znemožnil plynulý přesun Fischerových voličů do tábora Miloše Zemana. I když to nikdo nečekal, zůstává Jan Fischer rozhodujícím momentem prezidentské volby. Bylo to čtrnáct dní, které mediálně otřásly českou politikou, takže si to zaslouží spíš studii než malý komentář. Přesto: první dny roku 2013 proběhl špatně skrývaný mediální převrat, během něhož se podařilo vyvolat obrovskou proschwarzenbergovskou vlnu nadšení, jež se nakonec z Prahy přelila do celé země. Co byly její symptomy? Především se podařilo reinterpretovat osobu Karla Schwarzeberga a zbavit ji všech politických, lobbistických a ekonomických vazeb a souvislostí. Z Karla, jak ho ve volební kampani jeho tvůrci označovali, se stala ikona, která neměla nic společného s jeho reálným politickým a lidským obrazem a názory. Schwarzenbergovu volebnímu týmu se současně podařilo naprosto delegitimovat Jana Fischera, jenž se pod náporem jednostranné kampaně úplně zlomil. To je na druhé straně správné, protože volební kampaň je v jedné své poloze testem pevnosti kandidátů, neboť politik ve veřejných funkcích musí zažívat ještě tvrdší ataky. Zároveň to byl negativní precedens v jedné věci - většinový mediální svět zakusil rozkoš z možnosti zničit v určité chvíli jednoho favorita voleb. Lze čekat, že se z toho v budoucnu stane běžný nástroj práce.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum17.1.2013
Číslo3Strana14Rok2013

HesloproschwarzenbergovskýSlovní druh / typ heslapříd.
Podheslíproschwarzenbergovský tisk
TitulekOdmítání Klausové na Slovensku je od Schwarzenberga pokryteckéRubrikaRozhovor
AutorPetr HonzejkPostavení autora 
MluvčíPetr NečasPostavení mluvčíhopremiér České republiky
KontextODS přichází o řadu členů - je to dobře, nebo špatně? | To nechci hodnotit. Tam, kde odcházejí lidé, kteří byli součástí účelových náborů, je to dobře, když odchází poctiví a slušní lidé, kteří už nechtějí pokračovat v politice, tak mě to mrzí. Na druhou stranu je to věc proschwarzenbergovským tiskem uměle démonizovaná. Každý rok mezi březnem a dubnem nastal deseti až dvacetiprocentní pokles členské základny.
Poznámka 
ZdrojHospodářské novinyDatum12.4.2013
Číslo Strana11Rok2013

HesloproschwarzenbergskýSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslíkomentáře některých proschwarzenbergských pravicových komentátorů
TitulekHlody páteční aneb miluji naše médiaRubrika 
AutorPetr PaulczynskiPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextZdeněk Škromach na Fejsbůku opustil kafíčka a sluníčka a pustil se do sofistikovanějších textů: "Nečas na ústupu. Zase jednání Senátu, který je připraven na svoji roli v případě rozpuštění Poslanecké sněmovny, které s nadějí očekáváme. Zajímavé je sledovat tu zlost a nenávist, která čiší z vystoupení demisních ministrů zkorumpované Nečasovy vlády. Je to celkem pochopitelné. Kalousek i Schwarzenberg musí být na pokraji zhroucení, když zjistili, že doba jejich manipulace končí a musí opustit po skoro sedmi letech klíčové rezorty. Bude zajímavé, až se otevřou jejich šuplíčky a vypadnou všechna svinstva, která napáchali. Prý se z ministerstev jen kouří, jak jedou na plnou páru skartovačky. Zajímavé jsou i komentáře některých proschwarzenbergských pravicových komentátorů ve všech médiích. Obzvláště smutný je pohled na některé zoufalce ve veřejnoprávních médiích, kterým někdo zboural jejich bábovičky na pískovišti. Hezký den." No řekl bych, že tento text je hoden duševního giganta. Jen tak dál, pane senátore.
PoznámkaNalezeno v archivu Mediasearch společnosti NEWTON Media, a.s.
Zdrojblog.idnes.czDatum28.6.2013
Číslo Strana Rok2013

HesloschwarzenbergerovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslí 
TitulekTo "kavárna" dostala Zemana na Hrad. Tak ať nebrečí!RubrikaRozhovor týdne
Autor Postavení autora 
MluvčíJan FischerPostavení mluvčíhoexpremiér
KontextCo ještě považujte za zkušenost, kterou by dnešní možní nezávislí kandidáti měli znát? | Že antikampaň může být mnohem silnější a důraznější než kampaň a že ji lze financovat naprosto neprůhledně. A nevím, zda tu je vůle - ať už politická, anebo státněsprávní - revidovat volební zákon z hlediska financování. Když někdo oblepí Prahu billboardy, že Fischer byl milicionář a podle a ohavně mě obleče do milicionářské uniformy i s čepicí, je třeba se zamyslet, kdopak to asi platil. Přes transparentní účet? Netransparentní? To mohl platit kdokoli. Taková pravidla hry jsou nešťastná. | Jak tehdy ukázal Schwarzenbergův příklad, velkou roli sehrály také sociální sítě, že? | Ano. A jejich síla bude ještě větší. Sociální sítě dnes umějí rozhodovat velké věci, nejen české volby. Arabské jaro bylo jejich velké dílo. | I tam je ale asi nutné znát míru, ne? Ostatně "schwarzenbergovcům" se nakonec na sociálních sítích stalo to, co předtím vám v celé kampani - přepálili to. Nemyslíte? | Ke konci ano, to souhlasím. Ale udržet takovou inteligentní sofistikovanou, živou kampaň na sociálních sítích je složitý proces, vyžaduje odborníky a je to nesmírně drahé. A pravidlo je, že to nemusí vydržet dlouho. A oni začali brzy, takže to také přepálili.
PoznámkaAutoři: Petr Kolář, Pavlína Wolfová.
ZdrojTýdenDatum11.7.2016
Číslo29Strana29Rok2016

HesloschwarzenbergovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslídvě skupiny - kalouskovci a schwarzenbergovci
TitulekTOP 09 a starostové se štěpí. Rozhodnou volbyRubrikaZ domova
AutorTomáš Syrovátka Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextPřed volbami v roce 2010 to byl geniální tah. Tehdy nová TOP 09 plná "provařených" tváří vytvořila hnutí s populárními starosty malých obcí. Topka dodala program, Starostové a nezávislí neokoukané osobnosti. A ve volbách zaznamenali velký úspěch. Nyní, po třech letech spolupráce hrozí, že se strany rozejdou. … Ani v samotné TOP 09 však nepanuje idyla. Kalouskova rétorika v kauze CASA naráží u některých osobností strany. V TOP 09 se tak přirozeně vytvořily dvě skupiny - kalouskovci a schwarzenbergovci. Spojkou mezi nimi je Ženíšek.
Poznámka 
ZdrojMladá fronta DnesDatum10.8.2012
Číslo Strana3Rok2012

HesloschwarzenbergovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
PodheslíV Česku máme Zemanovce, teď budeme mít i "Schwarzenbergovce"?
TitulekVe volbách nám lidi nakopou zadekRubrikaRozhovor
Autor Postavení autora 
MluvčíKarel SchwarzenbergPostavení mluvčíhopolitik
KontextNa Západě je zvykem, že názvy podobných uskupení se odvozují z ideového profilu. V Česku máme Zemanovce, teď budeme mít i "Schwarzenbergovce"? Nevytváří se tím spíš fanklub než politické uskupení? Každý fanklub navíc mívá jeden problém - osloví vždy jen skalní příznivce. | Já bych to řekl obráceně. Ten fanklub tady je a já ty lidi chci přivést do nějakého plodného uskupení, aby se to nevyčerpalo tím "fanklubstvím".
PoznámkaAutoři: Ivana Svobodová, Ondřej Kundra.
ZdrojRespektDatum18.3.2013
Číslo12Strana44Rok2013

HesloschwarzenbergovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslíčeská společnost se rozpadla na zemanovce a schwarzenbergovce
TitulekSvěty dvou symbolů//Lidé kolem Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga se navzájem potřebujíRubrikaKomentář
AutorBohumil PečinkaPostavení autoravedoucí redaktor
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNásledně jsme byli svědky znovuoživení střetů z dob prezidentské volby. Schwarzenbergův svět nás přesvědčoval, že Zeman je nemožný alkoholik a svou funkci naprosto nezvládá. Namísto toho Zemanova voličská skupina kontrovala, že Schwarzenberg začíná mít potíže s elementárním zvládáním ministerské funkce. Bojištěm této války se z velké části stal Facebook, kde měli pochopitelně převahu stoupenci "knížete". Z následných přestřelek, dobře míněných rad a doporučení na odstoupení by člověk mohl mít dojem, že jde o hlavní politický spor dneška. Ve skutečnosti je to slepá linie. A nejen to, světy Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana se vzájemně potřebují, protože si občasnými přestřelkami vzájemně dokládají svůj význam. K tomu, že se začátkem roku česká společnost z podstatné části rozpadla na zemanovce a schwarzenbergovce, hodně přispěl dvoukolový většinový systém přímé volby, zvláště pak čtrnáct dní mezi prvním a druhým kolem, které udělalo z politiky třídní boj. Existovat jen jedno kolo, v němž by zvítězil první na pásce, společnost by se nerozdělila tak fatálně.
Poznámka 
ZdrojReflexDatum16.5.2013
Číslo20Strana14Rok2013

HesloschwarzenbergovecSlovní druh / typ heslapodst. m.
Podheslísbírat hlasy jak v tradičních baštách zemanovců, tak schwarzenbergovců
TitulekŠkromach prezidentem?RubrikaAktuálně
Autor Postavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextNení rozdělení na zemanovský a schwarzenbergovský tábor překonané? Když si analyzujeme Babišovy celostátní volební výsledky, vidíme, že ANO sbírá hlasy jak v tradičních baštách zemanovců, tak schwarzenbergovců. To ovšem z logiky politiky nemůže vydržet dlouho, protože nelze vládnout a souběžně reprezentovat zájmy zcela protichůdných skupin občanů. Babišova volební koalice, jež obrazně spojila nezaměstnaného z Mostu a úspěšného živnostníka z Prahy, se příštích prezidentských voleb dožít může. Plně v nich zafunguje pouze v jednom případě - pokud bude na prezidenta kandidovat sám Andrej Babiš. Pojítkem široké Babišovy voličské koalice je totiž jen a pouze on sám a jeho protestně prodávaný příběh. Tahle magie funguje ve spojení s jeho tváří na prvním místě kandidátky. Dobře to ilustruje neslaný nemastný výsledek babišovců v podzimních senátních volbách.
PoznámkaAutoři: Bohumil Pečinka, Petr Sokol.
ZdrojReflexDatum16.4.2015
Číslo16Strana10Rok2015

HesloschwarzenbergovkaSlovní druh / typ heslapodst. ž.
Podheslínečasovky, paroubkovky, liškovky nejsou, snad jen schwarzenbergovky
TitulekJak volí ženyRubrikaSpolečnost
AutorJana BendováPostavení autora 
Mluvčí Postavení mluvčího 
KontextMy ženy jsme se dělily na klausovky, havlovky, dienstbierovky. I díky Klausovi to byly ženy, kdo tehdy pomohl občanským demokratům, tedy pravici, k vládě. Podobně jako americké ženy dostaly do úřadu amerického prezidenta Obamu. O tom si ODS už může nechat jen zdát. Však také žádné nečasovky, paroubkovky, liškovky nejsou. Snad jen schwarzenbergovky. Jiřina Šiklová to vysvětluje nejen tím, že ti páni tenkrát vypadali vážně dobře. Zná i vědečtější důvody: "Ženy na počátku 90. let byly ještě těmi, kdo se sociálně 'nehýbal'. Kryly záda svým mužům, pomáhaly jejich rozletu a nástupu 'do pozic'." To se změnilo. I ženy se už sociálně rozvrstvily. Dají tedy víc na to, když je politik šarmantní? vracím se otázkou k údajně povrchnějšímu pohledu voliček. "No jistě," říká Šiklová, "ale to dají muži také!"
Poznámka 
ZdrojMagazín Víkend DnesDatum29.5.2010
Číslo Strana14Rok2010

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   25 09 2023