Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-06-14. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
zemanovštinapodst. ž.
Neděle 2. 2. … Socdemák Bašta zaperlil v nedělní Sedmičce (přiznám se, že je mi nesympatický jak zemanovštinou - za kterou nemůže, tak svým ubrečným hlasem - za který bohužel také nemůže). Na dotaz moderátora, proč ČSSD připustila, aby Zeman hnal aféru tak daleko, proč mu v tom nezabránila, prohlásil po chvilce mlčení nešťastně: "To se mě ptáte na moc…Softwarové noviny
1997
zemanovštinapodst. ž.
…35 % účasti voličů v prvním kole se podílí jak maskulinní oslovení Vážený voliči, které diskriminuje ženy, tak zákon pravící, že senátorem může být "každý občan dovršivší věku…" atd. Uspokojilo by ji množné číslo "občané", "voliči" aj. Nějak tomu nerozumím, neboť i v těchto případech si plurál zachovává odpornou maskulinnost. Inu zemanovština je patrně nakažlivá…Softwarové noviny
1997
zemanovštinapodst. ž.
Karel Vymětal (KSČM): "Nevím, jestli pan Špidla nakonec nenačichnul "zemanovštinou". Je to docela možné. Vždyť byl určitou dobu jeho pobočníkem. Je možné, že se ty vulgarismy dají přenášet infekčně, z osoby na osobu…Blesk
2002

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024