Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
biorežimpodst. m.
…se sídlem ve Velkých Němčicích na Břeclavsku se teprve do práce chystají. "Nemáme v sadech zastoupeny rané odrůdy, proto předpokládám, že sběr meruněk u nás vypukne až v závěru týdne," řekl Právu jednatel společnosti Roman Loskot. Na pětaosmdesáti hektarech výměry meruňkových sadů budou pracovníci firmy sklízet ovoce, které vypěstovali v biorežimu. Úrodu sadař očekává mírně slabší, na 550 tun meruněk by měly sady vydat…Právo
2011
biorežimpodst. m.
…ten nejkrásnější ryzlink na světě. Tvoří páteř i vinařství René Muré v centru regionu, v Rouffachu. Je pojmenované podle děda současného majitele, který začal hospodařit na starobylých vinicích svahu Vorbourg už roku 1935, kde dnes jeho vzoru následuje už čtvrtá generace rodiny. Réva na terasovitých viničních svazích je obdělávaná v biorežimu a vína mají veškerou péči. Vinařství se objevuje i v nejrenomovanějších restauracích…Magazín Víkend Dnes
2013
biorežimpodst. m.
…Chutě vymykající se uhlazenosti klasické produkce či zřetelný kal na dně lahví vzbuzovaly pochyby odborníků i příležitostných pijáků. … "Lidé už mají dost chemie. Souvisí to i s tím, že zákazníci jsou ve víně vzdělanější, mají možnost cestovat a porovnávat. A téměř všechna vinařství, která ve světě něco znamenají, jsou v biorežimu," jmenuje důvody aktuální změny Ota Ševčík z Bořetic, jeden ze zakladatelů vinařského sdružení Autentista Moravia Magna, které část tuzemských naturálních vinařů sdružuje…Pátek Lidových novin
2017
biorežimpodst. m.
…Kodaňští radní tvrdí, že úspory byly dosaženy zejména vařením z čerstvých surovin, nakupováním sezonních potravin, zvýšením podílu zeleniny, snížením plýtvání či pečením vlastního pečiva. "Bioboom" zasáhl nejen Evropu - nejvíce ekologických producentů najdeme v Indii (indický stát Sikkim je dokonce celosvětově první zemí, kde se vyrábějí výhradně biopotraviny), největší plochu v biorežimu obhospodařuje Austrálie, největším trhem jsou Spojené státy…Týden
2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   23 07 2024