Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-23. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
bultexovýpříd.
Sada matrace, 2dílná sada, skládá se z: bultexové matrace s 16cm exkluzivním bultexovým jádrem, potah: oboustranný dvojitý potah prošívaný vlnou Care Wool, snímatelný potah na zip s možností praní do 60 °C; a lamelového roštu se systémem Active-Contact-Pads, multidimenzionální pružnost a čalounění pro perfektní přizpůsobení tvaru těla, velmi kvalitní materiál a ergonomicky tvarovaná zóna v oblasti ramen s měkkým čalouněním…reklamtext
2011
bultexovýpříd.
Na zcela novou koncepci zdravého spánku se prostřednictvím segmentových roštů a bultexovýc…Dům a bydlení
2003
bultexovýpříd.
Sedmizónová bultexová matrace je vyrobená z revolučního materiálu, který je zároveň pružný, prodyšný i odolný proti deformaci. Modulia B, Sembella, 80/90 x 200 cm, prodává Matex, 5 990 Kč.Marianne bydlení
2006
bultexovýpříd.
Série, která vynikne. Sedáky z ucelené řady Livingstones jsou vyplněné bultexovou pěnou s vlastnostmi pevné gumy s důrazem na vysoký komfort. Dostaneme je v osmi základních provedeních 100% čisté vlny. Cena od 2440 Kč.Dům a bydlení
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   23 07 2024