Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-22. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
cortenpodst. m.
Dispozici domu oživují dvě krytá poloatria, která jsou "zakousnutá" do obývacího pokoje ze severní a jižní strany a v horké Argentině poskytují příjemný úkryt před ostrými slunečními paprsky. Okna ložnic jsou chráněna posuvnými panely z cortenu. Interiéry jsou navržené minimalisticky - podlahy jsou z kletovaného betonu, solitérní kusy nábytku v obýváku doplňují retro kamna, scenérii dotvářejí už jen pohledy do proměnlivé přírody v okolí. Do ložnic a dětských pokojů se tentokrát nepodíváme - majitelé domu si přáli zachovat své soukromí…Dům a zahrada
2015
cortenpodst. m.
…ať už mají praktický, či ryze dekorativní význam. Než tenhle nápad zavrhnete, podívejte se, jak s ním naložili zahradní designéři, kteří si korodující materiály oblíbili natolik, že je nechávají promlouvat i z velkých ploch. Ploty, pergoly, schody, vodní nádrže či květináče a nábytek se nejčastěji vyrábějí z odolného a trvanlivého cortenu. Ale také objekty z jiných kovů, u nichž vrstvička rzi prozrazuje dlouhou historii, propůjčí zahradě zajímavý charakter…Dům a bydlení
2016
cortenpodst. m.
…svém oboru velmi známou postavou. Nejenže se jeho realizace pravidelně objevují v různých výběrech a publikacích o současné architektuře - za svou práci získal i řadu ocenění. Jeho styl asi nejlépe vystihuje důmyslná jednoduchost propojená s přírodou. Plecháč to ostatně svým charakterem potvrzuje. … Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem (corten). Nedílnou součástí projektu pak byly sadové úpravy. Dům se tak po prvotním odmítnutí veřejností přirozeně zapojil do liniové zástavby…Ego!
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024