Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-14. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
cortenpodst. m.
Dispozici domu oživují dvě krytá poloatria, která jsou "zakousnutá" do obývacího pokoje ze severní a jižní strany a v horké Argentině poskytují příjemný úkryt před ostrými slunečními paprsky. Okna ložnic jsou chráněna posuvnými panely z cortenu. Interiéry jsou navržené minimalisticky - podlahy jsou z kletovaného betonu, solitérní kusy nábytku v obýváku doplňují retro kamna, scenérii dotvářejí už jen pohledy do proměnlivé přírody v okolí. Do ložnic a dětských pokojů se tentokrát nepodíváme - majitelé domu si přáli zachovat své soukromí…Dům a zahrada
2015
cortenpodst. m.
…ať už mají praktický, či ryze dekorativní význam. Než tenhle nápad zavrhnete, podívejte se, jak s ním naložili zahradní designéři, kteří si korodující materiály oblíbili natolik, že je nechávají promlouvat i z velkých ploch. Ploty, pergoly, schody, vodní nádrže či květináče a nábytek se nejčastěji vyrábějí z odolného a trvanlivého cortenu. Ale také objekty z jiných kovů, u nichž vrstvička rzi prozrazuje dlouhou historii, propůjčí zahradě zajímavý charakter…Dům a bydlení
2016
cortenpodst. m.
…svém oboru velmi známou postavou. Nejenže se jeho realizace pravidelně objevují v různých výběrech a publikacích o současné architektuře - za svou práci získal i řadu ocenění. Jeho styl asi nejlépe vystihuje důmyslná jednoduchost propojená s přírodou. Plecháč to ostatně svým charakterem potvrzuje. … Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem (corten). Nedílnou součástí projektu pak byly sadové úpravy. Dům se tak po prvotním odmítnutí veřejností přirozeně zapojil do liniové zástavby…Ego!
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024