Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
diss trackpodst. m.
Diss track je vrcholná forma hiphopového umění, skladba určená pouze k nadávání na soupeře, nepřítele nebo jeho skupinu. Na oslavu aktuální vlny českých diss tracků, putujících mezi členy nahrávacích společností Bigg Boss a Hypno 808, které momentálně dominuje skvělý brněnský rapper Maniak, vám přinášíme čtyři nejlepší diss tracky historie. Ať máte s čím srovnávat…Reflex
2017
diss trackpodst. m.
…velkými značkami vnímali jako výprodej hodnot, šaškování v televizi se smáli a s Rapmasters se míjeli i hudebně. "Podle mýho názoru už jim odzvonilo / nedal bych těm debilům za koncert ani kilo / vyhodit je komínem, to by za to stálo / vodtáhněte vidláci, nechtěli jste málo," rapuje Orion v prvním českém diss tracku R. M. S…Týden
2019
diss trackpodst. m.
…posílají jen drsní rappeři? Když se Beatles v roce 1969 rozpadli, bylo kolem toho hodně zlé krve. A ta vybublala v pozdějších letech, kdy se Lennon a McCartney vzájemně "ostřelovali" písněmi jako Too Many People nebo How Do You Sleep?, které můžeme dnes s klidem považovat za předchůdce dnešních rapových diss trackůČRo - wave.cz
2020

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   21 02 2024