Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-22. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
ezomaniakpodst. m.
Dokument se nazývá Epidemie svobody. Proč jste ho tak nazvali, když vlastně řeší nemožnost rodičů rozhodnut si svobodně o tom, zda dítě nechají naočkovat, takže vlastně řeší nesvobodu? | Je to název doufající ve změnu a není tak jednoznačný. Film nevypráví jen o rozhodování rodičů, ale i o rozhodování politiků…Horizont
2017
ezomaniakpodst. m.
Ezomaniaci, pozor! Tohle se stane, když se budete dívat do slunce bez brýlí! # Mezi vyznavači ezoteriky je v módě dívat se do slunce bez brýlí. Slunce je podle nich blahodárné a považují ho za všelék všech neduhů. Ve skutečnosti je to ale hazard se zdravím, přímé sluneční světlo totiž…expres.cz
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024