Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
imámkapodst. ž.
Pokud by marocké duchovní měly stejné postavení jako mužští imámové, šlo by z hlediska islámské náboženské praxe o revoluci nedozírných následků. I tak jsou ale marocké úřady v jistém smyslu odvážnější než například katoličtí hodnostáři: muslimky v duchovní službě lze s trochou vůle přirovnat k jáhnům, tedy nižšímu svěcení, které…Mladá fronta Dnes
2007
imámkapodst. ž.
Pár desítek žen převážně v bílých róbách klečí v mešitě a čelem se zbožně dotýká země. Nad jejich hlavami se vznáší hluboký ženský hlas. Patří imámce, představené mešity sloužící výhradně ženám, která vede modlitby během kurbanu, "svátku zabíjení oběti". Imámka? Mešity jen pro něžnější pohlaví? To může někomu znít jako vtip… Lidé mají často zaškatulkováno, že islám je spíše maskulinní záležitost a se ženami se nijak zvlášť nemazlí. Výše uvedený pohled do ženské mešity naznačuje, že se stereotypy je třeba zacházet opatrně…Mladá fronta Dnes
2016
imámkapodst. ž.
…v Dánsku známá osobnost, která veřejně mluví o islámu a nebojí se ho komentovat. Dnes je především imámkou. Vlastně, jak sama říká, je v procesu stát se imámkou, tedy duchovní, která vede modlitby a kázání v mešitě a stará se o svou obec. Mešitu Mariam otevřela v Kodani s dalšími imámkam…Hospodářské noviny
2016
imámkapodst. ž.
Na zvonku u postranního vchodu do evangelického kostela svatého Jana v berlínské ulici Alt-Moabit visí nová a na tomto místě zcela nečekaná cedulka: "3. patro: Ibn Rushd-Goethova mešita". Ano, ve třetím patře červeného cihlového kostela z 19. století se štíhlou vysokou věží funguje od poloviny června mešita pojmenovaná současně po…Respekt
2017

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024