Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-07-22. <http://neologismy.cz/>.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kremlobotpodst. m.
…robiti a mechanickým rozkladem dospěl ke komponentu bot. Ten se pojí s jinými základy - miniaturní nanobot, internetový špionážní program spybot, síť botnet - nebo přívlastky, například shopping bot porovnává ceny zboží v e-shopech. … Boty se mohou chovat i životně, pak jsou to boti, a jeden z nich životem přímo kypí: kremlobot. Je to člověk, který (prý i profesionálně) zaplavuje internetové diskuse příspěvky podporujícími nynějšího ruského prezidenta. Prostě takový robot z Kremlu…Pátek Lidových novin
2017
kremlobotpodst. m.
…či nápoje (becherovko), které vás zahlédli konzumovat. Z kohokoli udělají opilce (zas to z něj táhlo) nebo zdrogovanou trosku (co bereš za matroš?). Oblíbená je samozřejmě rodina a příbuzní oponenta (Věděls, že ta dvanáctiletá demonstrantka je vnučka Drahoše? Dohnal děti do blázince, to je otec!). Jsou rovněž častými autory novotvarů (kremlobote, vlezdobruselisto) a zkomolenin jmen nepřátel (Socbotka, Mlhoš, Kraďousek…blog.idnes.cz
2018
kremlobotpodst. m.
Kremrole je jeden z výrazů, které se používají pro lidi, kteří jsou příznivci Ruska, tedy současné politiky Kremlu. Podobně se na sociálních sítích uchytil výraz kremlobot. Podle internetového slovníku Čeština 2.0, který zveřejňuje pozoruhodné novotvary, jde o - zde je přesná citace - člověka tapetujícího internetové sítě ruskou propagandou…i60.cz
2021

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024