Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
kremlobotpodst. m.
…robiti a mechanickým rozkladem dospěl ke komponentu bot. Ten se pojí s jinými základy - miniaturní nanobot, internetový špionážní program spybot, síť botnet - nebo přívlastky, například shopping bot porovnává ceny zboží v e-shopech. … Boty se mohou chovat i životně, pak jsou to boti, a jeden z nich životem přímo kypí: kremlobot. Je to člověk, který (prý i profesionálně) zaplavuje internetové diskuse příspěvky podporujícími nynějšího ruského prezidenta. Prostě takový robot z Kremlu…Pátek Lidových novin
2017
kremlobotpodst. m.
…či nápoje (becherovko), které vás zahlédli konzumovat. Z kohokoli udělají opilce (zas to z něj táhlo) nebo zdrogovanou trosku (co bereš za matroš?). Oblíbená je samozřejmě rodina a příbuzní oponenta (Věděls, že ta dvanáctiletá demonstrantka je vnučka Drahoše? Dohnal děti do blázince, to je otec!). Jsou rovněž častými autory novotvarů (kremlobote, vlezdobruselisto) a zkomolenin jmen nepřátel (Socbotka, Mlhoš, Kraďousek…blog.idnes.cz
2018
kremlobotpodst. m.
Kremrole je jeden z výrazů, které se používají pro lidi, kteří jsou příznivci Ruska, tedy současné politiky Kremlu. Podobně se na sociálních sítích uchytil výraz kremlobot. Podle internetového slovníku Čeština 2.0, který zveřejňuje pozoruhodné novotvary, jde o - zde je přesná citace - člověka tapetujícího internetové sítě ruskou propagandou…i60.cz
2021
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024