Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
pravdoláskařstvípodst. s.
Odpůrci "pravdoláskařství" zase budou mít důvod k znechucení, a to hned dvojitý. Na DVD vyšel sestřih koncertu Pocta Václavu Havlovi, který se konal loni v prosinci ve všech prostorách pražské Lucerny. Videokolekce bude pokřtěna v Paláci Akropolis 30. září a budou u toho například Vladimír Mišík s Etc., Vlasta Třešňák, Velvet Underground…Týden
2012
pravdoláskařstvípodst. s.
V prezidentském klání nejde jen o post hlavy státu, ale především o duši národa. Je to souboj mezi vysmívaným pravdoláskařstvím a lží, souboj mezi noblesou a buranstvím i dobrem a zlem jak v pohádce. Schwarzenberg pro mě ztělesňuje archetypální postavu moudrého hospodáře, laskavého panovníka a vlídného otce, jeho odpůrce působí jako typický záporák z komiksů. Ačkoliv na první pohled mate tento "Klaus pro chudé" nejen voliče svým pojídáním levného gothaje…Reflex
2013
pravdoláskařstvípodst. s.
Pravda a láska urvala dva senátory. A přímo největší (Libor Michálek v Praze 2, 74,39 procenta) a druhou největší (Eliška Wagnerová v Brně-městě, 73,75 procenta) převahou nad soupeři. Pravdoláskařství vyplývá z jejich nominace zelenými a spol. i z odporu, který k nim měli rivalové. Michálkova soupeře z ČSSD podpořil logicky nejen v prvním kole vyřazený komunista, ale i vyřazená kandidátka ODS. Z toho je vidno, jak daleko je od verbálního boje s korupcí k tomu, aby se tento postoj…Mladá fronta Dnes
2012

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024