Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
pravdoláskovecpodst. m.
Teď, když ministr financí vzal k sobě jako poradce bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře, je pro pár zasvěcenců už jasné, že odvolací soud tomuto vždy mocichtivému mladému politikovi Unie svobody nejenže nepotvrdí pětileté vězení, ale naopak: Osvobodí ho. Kam se hrabou na Miroslava Kalouska pravdoláskovci! Václav Havel mu nesahá ani po kotníky. Tento klíčový lidovecký politik a křesťan udělal dobrý skutek: Vzal k sobě trpícího mladého experta, který se po neúspěchu na americkém trhu práce vrátil do Česka, aby mu radil…Euro
2007
pravdoláskovecpodst. m.
Připomínám tu, že Břetislav Rychlík je asi nejvytrvalejší českomoravský kverulant, rozvratník, sepisovač petic, potížista a pravdoláskovec, při jehož jméně se některé osoby začnou chvět či skřípat zuby. Kde je Rychlík, tam hned vidí nějakou podvratnou akci, i když on jde jen tak kolem. Alergie na Rychlíka je zvláště rozšířená v kruzích těch, kteří si myslí, že všichni jsou jako oni, tedy ti, kterým jde o moc…Týden
2008
pravdoláskovecpodst. m.
Přestože Zeman v roce 2003 s Klausem prohrál, nikdy proti němu neřekl křivého slova. Naopak. Kdykoli k tomu má příležitost, nezapomene prezidentování čestného předsedy ODS vychválit do nebes. Klausova podpora se mu za čtyři roky bude hodit. Kdo jiný by také byl schopen zahradit cestu všem Klausem nenáviděným pravdoláskovcům typu Jana Švejnara? Politika přece patří politikům…Lidové noviny
2008
pravdoláskovecpodst. m.
Paroubkova mentalita handlíře ho vede pouze ke snaze partnera nějak přechytračit a podrazit, aby přitom sám dominoval. Nic se však nesmí přehánět. Nesmíme zapomenout, že 'pravdaláska' si nepřeje silnou, byť vstřícnou ODS. Přeje si programově přeformátovanou ODS a nejlépe slabou anebo rozštípnutou ODS. Proto také Bursík - dnes nejviditelnější exponent "pravdoláskovců" - už od prezidentské volby komentuje vnitřní poměry v ODS, hřímá, že ODS se konečně musí emancipovat od Klause, a věští fatální střet mezi tzv. klausovci a topolánkovci v ODS…Reflex
2008
pravdoláskovecpodst. m.
Václav Klaus etabloval v českém veřejném životě svérázné "spanilé názorové jízdy", a i když zcela jistě ne "proti všem", terčů jeho útoků je hodně - vadí mu snowboardisté, zelení, europeisté, kněz Halík, alarmisté, blobisté, konstruktivisté, soubor Hradišťan, pan Pehe i pravdoláskovci a svůj díl kritiky musí nést i PET lahve…Mladá fronta Dnes
2011

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024