Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
pravdoláskovnípříd.
…s veřejností rozdělit a své známé tváře vlastně zneužívají k propagandě. … Pod aktuální peticí za odvolání Stanislava Grosse, která reaguje na neuvěřitelné mlžení a rozpory ve výpovědích předsedy vlády stran jeho půjčky na byt, není ze známých "notorických" petentů nikdo. Už jsem o tom psal zde. Naopak disident Karásek a pravdoláskovní ikona Fischerová v poslanecké sněmovně svými hlasy Grosse podrželi. Přitom petice zorganizovaná obyčejnými a širší veřejnosti zcela neznámými lidmi má daleko větší cenu a vypovídací hodnotu, než propagační akce výše zmiňovaných celebrit. Občan se podepisuje jen a jen za sebe a za danou věc, nikoli pod příkladem známých tváří…ceska-media.cz
2005
pravdoláskovnípříd.
…jednotlivce, která je vymezena a garantována zákony společnosti, ve které se narodil, s intelektuálskou vírou v moudrost vyvolených, kteří nejlépe vědí, co je pro lid prostý nejlepší. Se svými názory by už asi byl v České republice neúspěšný (kdyby byl politikem a ne od společnosti odříznutým katedrálním profesorem), neboť podstatu "pravdoláskovní" politiky už český volič pochopil. A tak se hledá pro tento obsah nepolitiky jiný prostor. Docela úspěšně, neboť mu k tomu tleskají ti mnohokrát v Čechách politicky poražení a volebně odmítnutí - společně s částí evropských levicových politických elit.Občané, pane Slouko, dříve nebo později přijdou. Na to vezměte mezinárodní i…virtually.cz
2005
pravdoláskovnípříd.
…riskuje pád vlády? … V poslední době však ukazuje Kalousek jinou tvář. Jako by se vracely zlaté časy Josefa Luxe, kdy bylo na denním pořádku ohánět se morálkou i v situacích, kdy se dělají velmi nemorální věci. … Dalším vysvětlením pro změnu Kalouskova postoje je strategie rozkročení TOP 09 a cílení na "pravdoláskovní" voliče a média, kterým se již při vyslovení Bátorova jména dělají mžitky před očima. Doposud tento typ voličského elektorátu odchytával Karel Schwarzenberg, přičemž Kalousek se vůči "pravdě a lásce" vymezoval. Změna Kalouskova postoje může také souviset s nejasnou pozicí části poslaneckého klubu ODS ohledně policejní žádosti o vydání Víta Bárty…Reflex
2011

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   17 06 2024