Podmínky užití materiálu z databáze Neomat
cls

Lexikální materiál získaný z těchto sbírek smí být využíván pouze pro nekomerční účely, pro výzkum nejnovějšího stavu české slovní zásoby, pro výuku češtiny atp. Bude-li zde uveřejněný materiál použit v publikacích, musí být citován jeho zdroj, tj. databáze Neomat.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
promáchnoutslov. dok.
Vzápětí na druhé straně Medřík trefil tyčku a Daňo promáchl puk plachtící před prázdnou brankou…Rudé právo
1995
promáchnoutslov. dok.
Když byl forhend Lídy Richterové po doskoku odfouknut o tři metry stranou, Stephanie Rottierová jenom bezmocně promáchla raketou…Sport
1995
promáchnoutslov. dok.
…v celé zemi, a to ještě - převážně v letních měsících - spousta amatérů pinká do míčků jen tak pro radost, aby si udělali žízeň. … "Byla doba, kdy jsme vypsali termín náboru, přišlo sedm osm dětí a my jsme to šmahem vzali všechno - bez ohledu na to, jestli dítě míček trefilo, nebo promáchlo. Jestli bylo tlusté, tenké, krátké, dlouhé. Teď je to tak, že musíme hlídat kapacitu, abychom nešidili lidi na tréninku," popisuje Šavrda z 1. ČLTK…Pátek Lidových novin
2015
promáchnoutslov. dok.
…to takový Messi. Jak je malý a má hokejku u těla, tak mu to nemůžeš vzít. Když na obránce pojede vysoký útočník, co má dlouhou hokejku, tak já říkám, že má bek dvě šance. Vyrazit to hokejkou, nebo trefit hráče na tělo. U něj má ale jen jednu, a jak promáchne, tak na shledanou. To je jeho výhoda a on toho využívá…Právo
2017
promáchnoutslov. dok.
…nemůžeš, on se v Özilovi vidí, nemůžeš mu ani říct, že Özil je půl sezony matnej a odchodí nároďák i Arsenal. Ale já mu rozumim, já si to kopání pamatuju z dětství, jeden z nejkrásnějších klučičích pocitů štěstí je, když běžíš po krásný zelený trávě s míčem a vystřelíš, brankář promáchne a vlní se síť. Tomu se nic nevyrovná…Mladá fronta Dnes
2018

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   13 06 2024