Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
prozákaznickypřísl.
Jedním z nejtěžších úkolů, který před takovými firmami stojí, je úspěšná revitalizace sociálního subsystému firmy, změna uvažování zaměstnanců, vytvoření profesionálního týmu, který je prozákaznicky orientován, a to nejen vně firmy, ale i dovnitř…Hospodářské noviny
2000
prozákaznickypřísl.
Návrh zákona o a. s. České dráhy je ohlašován jako nástup tržního klimatu. Tvrzení je argumentačně podepřeno tím, že má vzniknout akciová společnost ČD. Jako by koncovka a. s. udělala z etatistického monopolu podnikatelskou štiku, která se bude chovat efektivně a prozákaznicky. To je ale buď naivita, nebo vytírání zraku, v nejhorším záměr…Hospodářské noviny
2001
prozákaznickypřísl.
…na Healthy Home Kompetenční Centrum. Dnes slouží k výuce i diskusi zájmových skupin na téma, co je důležité pro zdravý život v budovách a podkroví i jak toho dosáhnout. Dále také naše showroomy, kde si mohou zákazníci výrobky nejen osahat, ale hlavně získat ucelené informace od našeho výborně proškoleného a prozákaznicky orientovaného poradenského týmu…Hospodářské noviny
2017
prozákaznickypřísl.
…poli se přitom právě rozhořel boj o to, kdo s koho. … Zoot patří k největším hráčům s tržbami přesahujícími miliardu korun. "Z velkých obchodníků je výrazný na internetu také Lidl a Tchibo. Z typických módních prodejců je online již více než polovina, ale mnohdy je jejich řešení ne úplně dobře prozákaznicky nastavené," popisuje trh Jan Penkala z poradenské společnosti Acomware…Mladá fronta Dnes
2018
Export dat
cls

Pro import exportovaného souboru dat ve formátu *.csv je třeba při načtení do programu Microsoft Excel 2010 v Průvodci importem textu zaškrtnout pole Oddělovač textu, pak stisknout tlačítko Další. V kartě Nastavení oddělovačů dat je nutné v sekci Oddělovače vybrat volbu Středník. V poli Textový kvalifikátor je třeba vybrat volbu " a potvrdit tlačítkem Další. Pak už je možné nastavit si v Průvodci importem textu v poli Náhled dat formát textu v jednotlivých sloupcích: obecný, text, datum nebo Neimportovat sloupec (přeskočit). Výsledek exportu potvrdíme tlačítkem Dokončit.

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   16 07 2024