Jak citovat
cls

Databáze excerpčního materiálu Neomat (2015) [online]. Verze 3.0. Praha: Oddělení současné lexikologie a lexikografie Ústavu pro jazyk český AV ČR. Cit. 2024-05-29. <http://neologismy.cz/>.

Legenda k vyhledávání
cls

Základní vyhledávání

Do vyhledávacího pole napíšeme hledané slovo v reprezentativním tvaru, poté použijeme tlačítko Hledat nebo zmáčkneme Enter, databáze vyhledá všechny výskyty tohoto slova. Velká a malá písmena nejsou rozlišována.

Příklady:

Pokud do vyhledávacího pole napíšeme slovo afro a spustíme vyhledávání, databáze zobrazí všechny jeho výskyty.
Podobně zadáme-li do pole slovo ekologický, databáze vyhledá všechny jeho výskyty.

Vyhledávání s hvezdičkovou konvencí:

Při vyhledávání můžeme použít tzv. hvězdičkovou konvenci umožňující vyhledávat slova podle jejich části (podle začátku slova, podle jeho koncové části či podle jakékoli části uvnitř slova).

Příklady:

Napíšeme-li do pole písmeno a* a klikneme na hledat, popř. stiskneme klávesu Enter, databáze vyhledá všechna slova abecedně seřazená začínající písmenem a.
Podobně zadáme-li do pole eko*, databáze zobrazí slova, která tímto řetězcem začínají.
Zadáme-li k vyhledávání řetězec *log, databáze zobrazí slova, která jsou tímto řetězcem zakončena.
Jestliže do pole napíšeme *euro*, databáze zobrazí slova, která obsahují tento řetězec kdekoli. Vyhledáme tak např. slovo dvoueurový či další výrazy, kde řetězec euro je součástí libovolného dalšího řetězce, nebo stojí jako samostatné slovo.

hlpJak citovat

 Souhlasím s podmínkami užití databáze EDA      Rozlišovat malá a velká písmena      Zobrazit heslář
Supertoskánecpodst. m.
Toskánci a Supertoskánci # Označení vín podle jednotlivých vesnic vychází z italského systému hodnocení kvality vín. Ten se od toho našeho značně liší. … Protože každý vinař rád experimentuje, vznikla v 80. letech kategorie takzvaných supertoskánských vín. Vyrábějí se většinou z nepreferovaných francouzských odrůd a zpracovávají ve francouzských dubových sudech.…IN magazín
2010
supertoskánecpodst. m.
Sangiovese dokáže dát jedna z vůbec nejkrásnějších vín světa, harmonická, s potenciálem dlouhého zrání a opravdovou finesou. Platí to o vínech z ideálních poloh, chudých a dobře odvodněných půd s alespoň nějakým obsahem vápence, z pečlivě vybraných klonů, z redukovaných výnosů a v rukou vnímavého vinaře. Takováto spojení jsou ale…IN magazín
2014
supertoskánecpodst. m.
Pokud vás neupoutaly vysoko položené vinice, volte vína s výjimečným oceněním. Nejlepší sauvignon Nového Zélandu roku 2018 z vinařství Dashwood. Víno hodnocené 95 body ze 100 mezinárodními kritiky - italský "supertoskánec" Adèo z vinařství Campo alla Sughera. Moravská vína vybraná do salonu vín nebo německá vína označená zkratkou VDP tu nejdete na lahvích sdružení top vinařů Německa…Lidové noviny
2019

© Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., realizace: FoxCom, s. r. o.

Správa neologických excerpčních sbírek Neomat, funkčnost a supervize databáze EDA: Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro veřejnost: Albena Rangelova, CSc., PhDr. Zdeňka Tichá, Ivona Tintěrová; koncepční řešení modulu pro odbornou veřejnost Ivona Tintěrová.
Analýza a architektura softwarového systému: Ing. Tomáš Liška, Ph.D.; vývoj softwaru: Ing. Lukáš Janda a Ing. Martin Marek; grafické zpracování: Bety Širůčková.
Program EDA a modul pro veřejnost byly zprovozněny v rámci výzkumného záměru AV0Z90610521 Vytvoření databáze lexikální zásoby českého jazyka počátku 21. století  (2005–2011).

Poslední aktualizace obsahu webu:   28 05 2024